Nowe muzeum / Muzeum Egipskie

 

 

Nazwa

Nowe Muzeum (Neues Museum, Muzeum Egipskie)

opis

Nie trzeba jechać do Egiptu żeby zobaczyć prawdziwe mumie, tajemnicze sarkofagi, starożytne kolumny i inne zabytki z czasów faraonów. Nowe muzeum w Berlinie zawiera jedną z największych w Europie kolekcję zabytków starożytnego Egiptu, w tym jeden z najsłynniejszych i najpiękniejszych – popiersie Neferetiti. Oprócz tego możemy obejrzeć niezliczoną ilość sarkofagów, rzeźb z różnych okresów, papirusów i innych zabytków, niektórych wykonanych ponad 4500 lat temu.

Oprócz kolekcji Egipskiej w muzeum wystawione są:  skarb wydobyty w ruinach Troi (tzw. skarb Priama), greckie i rzymskie zabytki z czasów antycznych, eksponaty z wczesnego średniowiecza oraz czasów prehistorycznych (czaszka neandertalczyka, narzędzia z epoki kamienia).

Nowe Muzeum zainteresuje wszystkich, którzy interesują się początkami historii. Krótką natomiast wizytę i obejrzenie popiersia Neferetiti można polecić właściwie każdej rodzinie.

Przed wizytą w muzeum warto przeczytać z dzieckiem jedną z dostępnych na rynku ilustrowanych encyklopedii dla dzieci o starożytnym Egipcie. Wówczas wizyta będzie dużo bardziej interesująca.

adres

Bodestraße 1-3; 10178 Berlin, Niemcy

www

www.neues-museum.de

telefon

0049 30 266 42 42 42

e-mail

service@smb.museum

godziny otwarcia

Muzeum otwarte codziennie, od niedzieli do środy w godzinach 10.00 – 18.00;  w czwartki, piątki i soboty od 10.00 do 20.00. Ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem.

Bilet kupujemy na  określoną godzinę wejścia. Liczba osób mogących wejść bowiem o danej godzinie jest limitowana i czasami trzeba czekać w kolejce po bilety na kolejne godziny. Dlatego też najlepiej przyjść rano lub kupić bilet w Internecie (lub dzień wcześniej).

ceny biletów

Bilet normalny: 10 Euro, ulgowy: 5 Euro, dzieci do lat 18 za darmo.

Można kupić całodzienny bilet który uprawnia do wejścia do wszystkich muzeów na wyspie: normalny za 14 Euro, ulgowy za 7 Euro, dzieci do 18 lat za darmo.

Bilety on-line: http://www.smb.museum/smb/standorte/index.php?lang=en&objID=27&p=2

Darmowe wejście z: Berlin WelcomeCard Museum Island oraz 3-day Berlin Museum pass

dojazd

U-Bahn: U6 (Friedrichstraße)
S-Bahn: S1, S2, S25 (Friedrichstraße); S5, S7, S75 (Hackescher Markt)

Autobus: linie TXL (przystanek Staatsoper), 100, 200 (Am Lustgarten), 147 (Fridrichstrasse) 
Tramwaj: M1, 12 (Am Kupfergraben); M4, M5, M6 (Hackescher Markt)

rekomendowany czas pobytu

Jeśli mamy mało czasu warto zobaczyć popiersie Nefretiti, skarb Priama i rzucić okiem na inne eksponaty Egipskie – na taką wizytę wystarczy 1 godzina. Jeśli chcemy jednak choć pobieżnie zobaczyć wszystkie eksponaty trzeba przewidzieć 2-3 godziny. Na dokładniejsze zwiedzanie muzeum  potrzebny nam będzie cały dzień (warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że taka wizyty może być dla naszych pociech dość nużąca).

podpowiedzi

Warto zastanowić się na czym zależy nam najbardziej, co chcemy zobaczyć i dobrze zaplanować wizytę. Część  wyjątkowych zabytków znajduje się w głębi muzeum, przyglądając się więc każdemu po kolei może zabraknąć nam czasu.

Kuszące ze względu na niską cenę może wydawać się zwiedzenie kilku muzeów na wyspie muzeów w ciągu jednego dnia (bilet w cenie 14/7 Euro). W takim wypadku polecamy odwiedziny w  Muzeum Pergamońskim i Neues Museum (Nowe Muzeum) – są one naszym zdaniem najciekawsze dla dzieci i młodzieży. Zwiedzanie z dziećmi większej liczby muzeów w ciągu jednego dnia nie ma sensu.

 

Kontakt