Muzeum Historii Naturalnej (Naturkundemuseum)

 

Nazwa

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie (Museum für Naturkunde, Naturkundemuseum)

opis

Muzeum Historii Naturalnej to jedno z największych tego typu muzeów na świecie – w jego zbiorach znajduje się ponad 30 milionów eksponatów zoologicznych, botanicznych, paleontologicznych oraz z dziedzin pokrewnych.

Główną atrakcją muzeum jest największy na świecie zrekonstruowany szkielet branchiozaura. Okaz ma ponad 11 metrów wysokości i 22 metry długości i robi olbrzymie wrażenie. Obok branchiozaura stoją zrekonstruowane szkielety innych mniejszych dinozaurów. Szkielety można także oglądać przez wirtualne lornetki nazywane juraskopami. Spoglądając w nie widzimy ożywające w wirtualnej rzeczywistości dinozaury - obok szkieletów pojawiają się mięśnie i skóra. Dla dzieci to niezapominane przeżycie.

W muzeum zaprezentowane są również inne skamieniałości, a wśród nich najlepiej zachowany szkielet przodka ptaków Archaeopteryxa.

Na dzieciach oprócz dinozaurów duże wrażenie robią powiększone modele owadów, przedstawione w skali od 20:1 do 100:1 oraz modele zwierząt naturalnej wielkości, przedstawione w swoim naturalnym środowisku.

W muzeum można również obejrzeć ekspozycję poświęconą ewolucji (w tym początkom człowieka), wystawę o kosmosie i układzie słonecznym oraz wiele innych.

Ciekawostką może być również fakt, że jest to najstarsze państwowe muzeum na świecie, które zostało założone 1810 roku. Muzeum jest ciągle rozbudowywane i modernizowane.  W 2010 roku zwiedzającym został udostępniony, najnowocześniejszy na świecie zbiór preparatów „mokrych”. Kolejny etap przebudowy zostanie ukończony w 2016 roku.

adres

Invalidenstrasse 43, 10115 Berlin, Niemcy

www

www.naturkundemuseum-berlin.de

telefon

0049 30 20938591

e-mail

info@mfn-berlin.de

godziny otwarcia

Muzeum otwarte od wtorku do piątku w godzinach od 9.30 do 18.00, w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 18.00. W poniedziałek zamknięte. Ostatnie wejście na 30 min przed zamknięciem .

ceny biletów

Wstęp do Muzem Historii Naturalnej nie jest drogi, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę bilety rodzinne i opisaną poniżej promocję 1=2.

Bilet normalny: 5 Euro, ulgowy: 3 Euro, dzieci do lat 6 za darmo. Bilet rodzinny 10 Euro (2 osoby dorosłe i maks. 3 dzieci do 14 lat), bilet dla małej rodziny 6 Euro (1 osoba dorosła i maks. 2 dzieci do 14 lat).

Promocja 1=2. Wspólna promocja z Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Techniki. Kupując bilety do jednego muzeum możemy zwiedzić oba.

Darmowe wejście z: Berlin WelcomeCard Museum Island oraz 3-day Berlin Museum pass.

dojazd

U-Bahn: U6 Naturkundemuseum
S-Bahn: Hauptbahnhof, Nordbahnhof + 10 minutowy spacer
Tramwaj: M6, M8, 12

rekomendowany czas pobytu

Planując tylko zobaczenie dinozaurów i kilku najciekawszych eksponatów należy zarezerwować  sobie min 1- 2 godziny. Chcąc choć pobieżnie zobaczyć całość należy zaplanować ok. pół dnia.

podpowiedzi

Do Muzeum Historii Naturalnej warto wybrać się nawet z małymi dziećmi (wiele dzieci wieku przedszkolnym pasjonuje się dinozaurami).

Warto skorzystać ze wspólnej promocji Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Techniki, dzięki której, kupując bilety do jednego muzeum możemy zwiedzić oba.

 

Kontakt