Kuchnia Berlin - jedzenie "uliczne", fast food

 

 

 

Kuchnia Berlin – jedzenie „uliczne”, fast food.

Wizyta w Berlinie to doskonała sposobność, aby spróbować specjałów miejscowej gastronomii. Z pewnością kuchnia niemiecka nie kojarzy się z daniami lekkimi i wyrafinowaniem. Ale Berlin oferuje doznania kulinarne pochodzące z różnych stron świata – można tu znaleźć restauracje serwujące kuchnie od A do Z – od Albanii do Zimbabwe.

Doner kebap - to oczywiście najpopularniejsze jedzenie „uliczne” -  najczęściej w postaci ćwiartki dużej, okrągłej buły z mięsem (wołowina lub kurczak), świeżymi warzywami oraz sosem. Doner pomimo, iż oczywiście nie jest daniem rdzennie niemieckim czy berlińskim, jest dostępny praktycznie wszędzie, a najczęściej serwują go bary tureckie. Doner kosztuje zwykle 2,50 – 3,00 EUR, jest również dostępny w formie durum doner, czyli zamiast bułki, zawartość zawinięta jest w pszenny placek (łatwiej się go je niż tradycyjny, jest droższy o ok. 0,5-1 EUR) oraz na talerzu, zwykle z frytkami w cenie 5-7 EUR. Aha – jeszcze sosy – zwykle ostry (scharf), czosnkowy (Knoblauch) oraz ziołowy (Krauter).

Currywurst – a to „wynalazek” typowo berliński, to danie wprowadziła Herta Heuwer w 1949r., czyli w ciężkich powojennych czasach. Currywurst to kiełbaska z curry i sosem pomidorowym lub ketchupem. Podawana z bułką lub frytkami, sprzedawana często w tzw. Currywurst Buden – czyli budkach z Currywurst. Cena to 1,50 – 2,50 EUR, czasami dodatkowo płatna bułka (np. 20 centów) oraz frytki 1,50 – 2 EUR. W Berlinie danie kultowe, istnieje nawet muzeum poświęconej tej potrawie - Deutsches Currywurst Museum.

Bockwurst – również typowe, niemieckie jedzenie „uliczne” – można powiedzieć, że to poprzednik Currywurst – jest to bowiem wieprzowa kiełbaska (zwana w Polsce również „grubą parówką” lub serdelkiem) z musztardą lub sosem. Ceny i miejsca sprzedaży jak w przypadku Currywurst J

W Berlinie możemy również często spotkać bary z daniami kuchni:

·         chińskiej,

·         japońskiej (sushi),

·         tajskiej,

·         hinduskiej,

·         włoskiej – głównie pizza, makarony.

Niestety dania kuchni polskiej obecne są tylko w niewielu miejscach, a restauracje polskie nie utrzymują się zwykle zbyt długo na rynku L

A, no i jeszcze są sieciowy fast-foody amerykańskie – ale jak sądzę, McDonaldsa, Burger Kinga czy KFC możecie odwiedzić w Polsce.

Kontakt