Jarmarki świąteczne

Koniec listopada i grudzień to znakomity okres, aby odwiedzić stolicę Niemiec. Już od 25 listopada Berlin rozświetlają niezliczone dekoracje świąteczne, a w wielu miejscach możemy odwiedzić tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy – Weihnachtsmarkt. To piękna tradycja, kultywowana w Niemaczech oraz w Austrii i Szwajcarii od ponad 700 lat! W Berlinie pierwszy jarmark świąteczny odbył się w 1529r. – a obecnie na terenie całego miasta funkcjonuje ponad 60 tego typu jarmarków.

 

Weihnachtsmarkt to miejsce, gdzie w pięknej scenerii (świąteczne oświetlenie, stragany często stylizowane na średniowieczną modłę) możemy skosztować lokalnych specjałów oraz zakupić wyroby rękodzielnicze. Najsłynniejszymi produktami obecnymi na każdym Weihnachtsmarktu są:

Glühwein – grzane wino, doprawione przyprawami (cynamon, goździki, anyżem) oraz skórką cytrynową i miodem. Ten rodzaj grzańca to absolutny znak rozpoznawczy jarmarków świątecznych – aby poczuć atmosferę berlińskiego Weihnachtsmarktu koniecznie trzeba go spróbować!

Pierniki – to typowe ciasteczka świąteczne, z pewnością można ich spróbować w wielu odmianach i z różnymi dodatkami.

Prażone migdały – ale również wszelkiego rodzaju orzechy, z różnorodnymi dodatkami, najczęściej na słodko – np. z karmelem – pycha!

Oczywiście na jarmarku znajdziemy też wiele innych słodyczy oraz tradycyjnych ciast i ciasteczek. Również, gdy przyjdzie nam chęć na bardziej konkretne danie to nie ma z tym problemu – w Berlinie najczęściej będą to kiełbaski, np. tradycyjna curry wurst.

Weihnachtsmarkt to także miejsce, gdzie znajdziemy praktycznie wszystko, aby udekorować świątecznie nasz dom – często będą to wyroby rękodzielnicze, z pewnością droższe niż wszechobecna „chińszczyzna”, ale pozwalające cieszyć się lokalnymi wyrobami przez długi czas.

Ponieważ jarmarki bożonarodzeniowe stanowią dużą atrakcję – przyciągają nie tylko mieszkańców Berlina, ale również rzesze turystów, tak więc szczególnie w weekendy oraz tuż przed samymi świętami są to miejsca mocno zatłoczone – warto więc rozważyć odwiedzenie jarmarku poza okresami „szczytu”.

Kontakt