Gendarmenmarkt

 

Gendarmenmarkt to jeden z najpiękniejszych placów Berlina. Położony nieznacznie na południe od Unter den Linden jest niejako schowany w stosunku do głównej linii zabudowy – jednak z pewnością należy odwiedzić to miejsce. Nazwa Gendarmenmarkt pochodzi od stacjonujących tam w XVIII  wieku żandarmów. Obecna zabudowa powstała w latach 1701-1821r. i składa się z trzech budowli:

Deutscher Dom (Katedra Niemiecka) – jest to była (obecnie nie jest użytkowana jako miejsce kultu religijnego) barokowa katedra zwieńczona piękną kopułą. Obecnie w Katedrze znajduje się wystawy poświęcona parlamentaryzmowi w Niemczech – wstęp bezpłatny.

Franzosischer Dom (Katedra Francuska) – to świątynia, która była przeznaczona dla protestanckich hugenotów, którzy osiedlali się w XVIII wieku w Berlinie. Kościół został znacznie zniszczony podczas wojny. Obecnie mieści muzeum hugenotów oraz punkt widokowy (284 schody – wstęp dorośli 3 EUR, dzieci poniżej 14 lat – 1 EUR).

Dom Koncertowy (Koncerthaus) – budowla autorstwa Karla Schinkla, powstała w miejscu, gdzie znajdował się Teatr Narodowy (autorstwa Carla Langhansa, spłonął w 1817r.). Obecnie sala koncertowa ma pojemność 1600 osób – oczywiście można tam wysłuchać muzyki klasycznej w wykonaniu najznamienitszych orkiestr symfonicznych.

 

Strona internetowa: www.gendarmenmarkt.de

 

Adres: po prostu Gendarmenmarkt

 

Dojazd: Metro linia U2 (przystanek Stadtmitte oraz Hausvogteiplatz), linia U6 – przystanek Franzosische Strasse, oraz autobusy – linie 100, 200, 149, TXL.

 

Godziny otwarcia: plac otwarty non-stop, poszczególne budynki różnie – w zależności od sezonu

 

Ceny biletów: plac – bezpłatnie, płatne wstęp na kopułę Katedry Francuskiej – dorośli 3 EUR, dzieci (do 14 lat) 1 EUR

 

Rekomendowany czas pobytu: 30  minut – 2 godziny.

 

Podpowiedzi: Obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Unter den Linden. Od końca listopada do końca grudnia przy Gendarmenmarkt mieści się jeden z okazalszych berlińskich jarmarków bożonarodzeniowych (Weihnachstmarkt) – oprócz tradycyjnego grzanego wina (Gluhwien) i słodkości znajdziemy tu atrakcje dla dzieci typu karuzele i duże „młyńskie koło”.

Kontakt