Checkpoint Charlie - Mauermuseum

 

 

Checkpoint Charlie to miejsce, gdzie mieściło się przejście graniczne pomiędzy Berlinem Zachodnim a Wschodnim. Wyjątkowy charakter tego miejsca polegał na tym, iż przejście znajdowało w samym centrum Berlina -  przy Friedrichstrasse tuż przy skrzyżowaniu z Zimmerstrasse. Nazwa Checkpoint Charlie pochodzi od litery C, którą oznakowane było to przejście w nazewnictwie aliantów zachodnich – strona wschodnia (NRD) nazywała ten punkt Grenzübergangsstelle Friedrich-/Zimmerstrasse. To miejsce jest również znane z tragicznej śmierci Petera Fechtera, który uciekając w sierpniu 1962r. z Berlina Wschodniego został postrzelony i ponieważ pogranicznicy ze wschodu nie pozwalali udzielić mu pomocy, wykrwawił się na śmierć zaplątany w zasieki z drutu kolczastego.

Obecnie Checkpoint Charlie to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów – można to zrobić sobie zdjęcie z ludźmi przebranymi za żołnierzy NRD, ZSRR czy USA. Znajduje się tu skwer z planszami, które zawierają informacje o historii tego miejsca oraz muzeum Muru Berlińskiego (Mauermuseum lub inaczej Haus am Checkpoint Charlie). W Muzeum znajduje się wiele eksponatów związanych z historią Muru Berlińskiego, przede wszystkim jest ono poświęcone ofiarom, które zostały zabite podczas próby jego przekroczenia.

 

Strona internetowa: www.mauermuseum.de

 

Adres: Friedrichstrasse 44 (muzeum)

 

Dojazd: Metro linia U6 (przystanek Kochstrasse), S-Bahn przystanek Anhalter Bahnhof – linie S1, S2, S25,  oraz autobusy - linie M29, M48, 265.

 

Godziny otwarcia: codziennie 9:00 – 22:00

 

Ceny biletów: Checkpoint Charlie – bezpłatnie, Mauermuseum - normalny 12,5 EUR, ulgowy (dzieci 7-18 lat) 6,50 EUR, dzieci do 6 lat gratis

 

Rekomendowany czas pobytu: 30  minut – 2 godziny.

 

Podpowiedzi: Zwykle w pobliżu Checkpoint Charlie można kupić pamiątki z czasów NRD.

Kontakt