Brama Brandenburska

Absolutnie numer jeden jeśli chodzi o symbole Berlina. Brama Brandenburska (Brandenburger Tor, Brandenburg Gate) została zaprojektowana przez Carla Langhansa i wzniesiona w 1791r. po zwycięskiej dla Prus wojnie siedmioletniej. Brama ma 26 metrów wysokości oraz 66 metrów długości, a na jej szczycie znajduje się kwadryga (wóz zaprzężony w 4 konie), którą powozi bogini Nike. Brama stanowi jeden z symboli Niemiec – jest obecna na monetach 10, 20 i 50 centów oraz za czasów 2 państw niemieckich stanowiła jeden z symboli podziału Berlina, gdyż w tym miejscu przebiegał podział pomiędzy Berlinem Wschodnim a Zachodnim. Zwiedzanie Bramy można połączyć ze zwiedzaniem Reichstagu, Unter den Linden (Brama znajduje się na zachodnim skraju tej ulicy) oraz Potsdamer Platz. Na zachód od Bramy rozciąga się parki Tiergarten, natomiast po wschodniej stronie mamy Pariser Platz – gdzie możemy spotkać atrakcje turystyczne w postaci osób przebranych za znane postacie oraz żołnierzy radzieckich bądź NRD-owskich (można odpłatnie robić sobie z nimi fotki), często koncertują tam również amatorscy artyści. Przy Pariser Platz znajduje się również najbardziej luksusowy hotel berliński – Adlon.

 

Strona internetowa: nie dotyczy.

 

Adres: Pariser Platz

 

Dojazd: Metro linia U55 (krótka linia od dworca HBF do Bramy), S-Bahn linie S-1, S-2 oraz autobusy m.in. linie 100, 200, M85 oraz 147.

 

Godziny otwarcia: całą dobę

 

Ceny biletów: Nie dotyczy.

 

Rekomendowany czas pobytu: 30-60 minut

 

Podpowiedzi: Przy Bramie znajduje się punkt informacji turystycznej, gdzie możemy zaopatrzyć się w bilety oraz pamiątki z Berlina.

 

Kontakt